Pár měsíců jsem teď při studiích trávila v jižní Anglii, konkrétně v Paigntonu. Toto město spolu s městy Torquay a Brixham tvoří tzv. anglickou riviéru, neboli je také součástí Hrabství Devon. Bydlela jsem v hostitelské rodině, takže jsem měla možnost nakouknout pod pokličku i domorodcům. Stará dobrá Anglie, to je přesně to, na co tu narazíte. Těžko uvěříte, že nejste v detektivce Agathy Christie, která odtud pochází. Zavítáte-li do této oblíbené prázdninové destinace (ač Anglie, je tu příznivé podnebí a rostou tu palmy), poradím Vám, kam jít na jistotu. Pro dobré jídlo a pití, samozřejmě. O tomto tenhle blog je :).

Jedno vím jistě, odjet odsud, aniž byste ochutnali tradiční cream tea a masové kapsy, tzv. Devon pasty, nikdy si to neodpustíte. :)

A k tomu všemu jedna důležitá rada: tato oblast je plná drzých racků o velikosti slepic čekajících na neopatrné turisty. Nejezte proto nic na ulici, případně buďte velice obezřetní, ať nemáte otřes mozku hned první den jako já. No, dobře, možná to nebyl přímo otřes mozku, ale otřes to byl pořádný! :D

torquay

domácí dorty - jeden lepší, než druhý

domácí dorty - jeden lepší, než druhý

Nikdy jsem neměla ochutnat tradiční devonský cream tea a už vůbec jsem neměla zjistit, jak výtečný jej prodávají ve vedlejším městě Torquay. Přísahám! Cream tea je ve skutečnosti čaj s mlékem a k tomu lahodná buchta podávaná s krémovým máslem a džemem. Může být buď obyčejná anebo ovocná, záleží na Vašem výběru. Tyto buchty se nazývají obyčejně "scones" a krém "clotted cream". Každopádně nevím o nikom, komu by cream tea nechutnal. Tenhle podnik Buridge's Tea Rooms najdete v Torquay hned u přístavu v ulici Victoria Prade, nelze jej minout. Ovšem dávejte si pozor na poněkud specifickou otevírací dobu, a to pouze o víkendech.

A interiér? To bylo něco pro mě! :)

8 Victoria Parade, Torquay, Devon     http://www.burridgestearooms.co.uk

8 Victoria Parade, Torquay, Devon

http://www.burridgestearooms.co.uk

Další místo, kam zajít v Torquay s jistotou spokojenosti, je italská restaurace Amici. Chválu jsme na ni slyšeli ze všech stran a jak se ukázalo, vcelku oprávněně. Tato restaurace vlastněná italskou rodinou, v roce 2010 zrekonstruovaná, Vás pohostí výtečným jídlem, které si vychutnáte v příjemném interiéru. Nezbývá než říct, že v jednoduchosti je opravdu síla. Počítejte s tím, že moc restaurací tu není a je třeba mít na ně zdejší měřítka, ne ta světoběžnická. Zde se však dobře najíte, o tom žádná. :) Pátky a soboty si raději zavolejte o rezervaci.

1c552972107657f39fbfd8907fd229c0.jpg
29 Torwood Street, Torquay, Devon

29 Torwood Street, Torquay, Devon

paignton

Ač jsem v Paigntonu bydlela, gurmánské výlety jsem uskutečňovala spíše po okolí. Ovšem přec jen Vám tu doporučím jednu klasickou anglickou restauraci The Isaac Merritt s dobrým jídlem, příznivými cenami a neustále téměř plně obsazenou, což už o něčem svědčí. Pravda je, že není týdne, aby tu neměli speciální menu k různým tématům, svátkům, všelijakým oslavám. K tomu jejich výběr piv a zklamaní rozhodně neodejdete. Najdete ji na hlavní silnici vedoucí Paigntonem, takže je vyloučeno ji minout. :)

54-58 Torquay Rd, Paignton

54-58 Torquay Rd, Paignton

A pak, kde jinde Vám doporučit, abyste ochutnali slavné masové pasty, tedy kapsy, než právě v Paigntonu? Jak už jsem říkala, bez tohoto byste neměli odjíždět z jižní Anglie. Navíc koupíte-li si je u Mary přímo v centru, kde jsou i jiné dobroty za nejpříznivější ceny v Paigntonu, jistě si pochutnáte. Stejně jako já na steakové, mňam! Ovšem seženete je naprosto všude, vždy je to pýcha místních!

plymouth

Proslulé to přístavní město s ještě proslulejší historií ginu. Jak by také ne, když odsud zahájil svoji plavbu kolem světa sir Francis Drake, stejně jako James Cook. Takže až se pokocháte úchvatným přístavem a dominantním majákem, nezbývá mi, než Vás informovat o skutečnosti, že toto městečko je dále známé pro restaurace, kde za jednotnou cenu hodujete do sytosti. Řekněme takové "číny". Je jich tam několikero a sjíždí se tam lidé z okolí. Níže najdete fotky od mých spolužáků z restaurace Sizzall Buffet, kde za 7,5 libry můžete jíst, co hrdlo ráčí, včetně mořských plodů. To je mimochodem nižší cena, než za běžné hlavní jídlo. Přiznám se, že tomuto typu restaurací nehodluji. Kdo by měl ale zájem, najdete ji na:

15 Derrys Cross, Plymouth, PL1 2SW, více případně na stránkách:

http://sizzallplymouth.co.uk

thank you for these pics, Yuko. :)

thank you for these pics, Yuko. :)

 

totnes

Totnes je moje nejoblíbenější městečko v jižní Anglii. Je malé, ale velmi malebné. Tohle byla cestovatelská láska na první pohled! V širokém okolí je to známé "hippies" město, to však u mě prošlo bez povšimnutí. Najdete tu útulné tea roomy, tradiční hospůdky a také nedělní farmářský trh. Tento Totnes Good Food Market se koná jednou měsíčně, proto zavítáte-li sem, nezapomeňte se podívat na www.totnesgoodfood.co.uk

Dále tu najdete také tradiční tea room s názvem Grey's Dining Room, kde Vás obslouží v dobovém oblečení. Ovšem mají tři dny v týdnu zavřeno, takže v pondělí, úterý a v neděli sem není radno zavítat. Testovali jsme tu polévku a dezert a samým blahem jsem dobrou hodinu nemluvila. Určitě si ji nenechte ujít! Tento velice dobře hodnocený podnik Vás čeká na adrese: 96 High Street, Totnes, Devon. 

švestkové crumble s teplým vanilkovým pudinkem, hřích, velebnosti!

švestkové crumble s teplým vanilkovým pudinkem, hřích, velebnosti!

A kdybyste Totnes opravdu navštívili, vzpomeňte na obchůdek Country Cheeses. Zde se dobrých 25 let prodávají nejlepší sýry v celém širokém okolí a když se před ním byť jen na chvíli zastavíte, místní Vám o něm s hrdostí ihned povyprávějí. Mimochodem takový 5letý cheddar zde pořízený ve mne zanechal velice silné vzpomínky. To bylo něco!

http://www.italianfoodheroes.com

http://www.italianfoodheroes.com

a nejen crumble...

a nejen crumble...

A jestliže si při odchodu z Totnes dáte nejlepší místní kávu servírovanou sympatickým Italem, lépe ještě s dezertem, máte zaručený příjemný požitek z celého dne. Prostě Totnes, to je moje srdcovka!

the Curator cafe/store, 2 The Plains, Totnes

the Curator cafe/store, 2 The Plains, Totnes

babbacombe

V tomhle prťavém městečku, které se nachází hned za Torquay, toho moc k vidění není. Vlastně za zmínku, a to pořádnou, stojí pouze dvě místa - podnik Hanbury's s legendárním fish&chips a dále podnik Angels s ještě legendárnějším cream tea, kde si bez rezervace ani neškrtnete. 

angels tea room, t  el: +44 1803 324477

angels tea room, tel: +44 1803 324477

toast není součástí cream tea menu

toast není součástí cream tea menu

49 Babbacombe Downs Road, Torquay

49 Babbacombe Downs Road, Torquay

24 Princes Street, Torquay

24 Princes Street, Torquay

* thank you, Yuko, for these pics :)

* thank you, Yuko, for these pics :)

dietnější verze bez chips. Ač v tomto případě je to fakt jedno :)))

dietnější verze bez chips. Ač v tomto případě je to fakt jedno :)))

dartmouth

Po Totnes další malebné mestečko, do kterého se dostanete kratičkou cestou pomocí trajektu. Při čekání na něj zůstanete nejspíš s ústy dokořán nad tou nádherou, co se před Vámi rozprostře. Nepopsatelně nádherné město! Jakmile se vylodíte, můžete utíkat na trhy, zakousnout si klasickou kapsu, či koláč plněný masem, dát si exkluzívní italskou kávu, anebo cokoli dalšího.

Kávu s jistotou doporučuji ve Smith Street Deli v ulici The Old Shambles. Všeobecně vzato žasnu, jak mají v Anglii výborné mrkvové dorty. Ty jsem si myslela, že už mám zdárně překonané, ale ne! Rozhodně jej ochutnejte v této kavárně.

masový koláč, kam se podíváš...

masový koláč, kam se podíváš...

na návštěvě u místních

Nejprve Vám trochu popíšu stravovací zvyky místních. Ráno můžete začínat nejčastěji klasickou anglickou snídaní, a to párky, vajíčka, fazole, bramborové placky a rajčata, případně vločky s mlékem a toast s marmeládou. Sušenky a černý čaj s mlékem jsou tu na denním pořádku, tolik ke svačinám. K obědu čekejte sendvič a večer už teplou večeři. Časté je tu jehněčí, které je trošku levnější, než hovězí. Vždyť stáda ovcí se tu prohánějí na každém kousku zeleně. A po večeři zpravidla následuje dezert, ať už zmrzlina s horkými jablky, či ovoce, sladký dezert... Docela mne zarazilo, jak jsou tu v oblibě polotovary. Quiche, těstoviny, fish&chips, různé druhy masa, kari pokrmy.... Všechno, prostě všechno. Ohřát v troubě, dát do mikrovlny a hurá k večeři. Jediné, co se musí nechat, že kdyby kvalita polotovarů, které jsou k dostání v ČR, dosahovaly alespoň poloviční kvality těch zdejších, můžeme si pískat.

Také počítejte s tím, že porce jsou tu velmi malé a večeře se servíruje už kolem 6. hodiny večerní. Když jsem před odjezdem četla, že budu čelit pocitu hladu, byla jsem přesvědčená, že se mne to netýká. V břiše mi však první týden kručelo tařka neustále a dvě kila byla dole, ani jsem nemrkla. Pak jsem si zvykla... Z čeho jsem však byla v údivu, byly věty typu: "Dnes jsme měli velký oběd v restauraci, tak nebudeme večeřet." apod. To si v Čechách absolutně neumím představit! :D

snídaně

Klasická anglická snídaně - toast s pomerančovou marmeládou, vločky se studeným mlékem, čaj s mlékem, ovoce. U nás takto každý den! Ovšem sladění ubrusu s nádobím, to se musí nechat...

anebo snídaně mých spolužáků...

anebo snídaně mých spolužáků...

obědy

lucy, v kuchyni jsme ti nechali suroviny pro přípravu oběda... Aha... :)

lucy, v kuchyni jsme ti nechali suroviny pro přípravu oběda... Aha... :)

večeře

Zde máte na ukázku pár večeří z mojí hostitelské rodiny, abyste věděli, jak to vypadá u místních.

fish & chips, jak jinak :)

fish & chips, jak jinak :)

pizza se zeleninovým salátem

pizza se zeleninovým salátem

kuřecí směs a kari rýže

kuřecí směs a kari rýže

quiche a zeleninový salát

quiche a zeleninový salát

jehněčí s bramborem a zeleninou

jehněčí s bramborem a zeleninou

filé na másle s bramborem

filé na másle s bramborem

losos s bramborem

losos s bramborem

jehněčí s ratatuilie

jehněčí s ratatuilie

rizoto s krevetami

rizoto s krevetami

kuřecí paličky se salátem

kuřecí paličky se salátem

vaječná omeleta se salátem

vaječná omeleta se salátem

dezerty

vanilková zmrzlina s horkými jablky

vanilková zmrzlina s horkými jablky

oblíbený horký dezert se zmrzlinou

oblíbený horký dezert se zmrzlinou

cheesecake dezert

cheesecake dezert

želé alá LIDL, jako všechno...

želé alá LIDL, jako všechno...

Závěrem k jídlu v Anglii snad ještě to, že každá domácnost se samozřejmě stravuje jinak, ta moje zrovna polotovary, to však neberte jako standard. Avšak ani jako výjimku.

 

speciality

A pak je tu ještě pár věcí, o kterých byste měli vědět... :)

palačinkový den, a tak všichni dělali palačinky! :)

palačinkový den, a tak všichni dělali palačinky! :)

crumpets - řekněme dezert palačinkového typu, z jedné strany ogrilovaný, za tepla namazaný máslem a nutellou. Tedy nejčastěji...

crumpets - řekněme dezert palačinkového typu, z jedné strany ogrilovaný, za tepla namazaný máslem a nutellou. Tedy nejčastěji...

nejoblíbenější palačinka? Přece ta pokapaná citronovou šťávou a pocukrovaná!

nejoblíbenější palačinka? Přece ta pokapaná citronovou šťávou a pocukrovaná!

red nose day. Charitativní den, kdy skoro všichni nosí červené nosy, vybírají finance na charitu. Třeba prodejem těchto muffinů...

red nose day. Charitativní den, kdy skoro všichni nosí červené nosy, vybírají finance na charitu. Třeba prodejem těchto muffinů...

a že Vás anglická strava nezaujala? Nevěste hlavu, i pro Vás je tu řešení :D :D

a že Vás anglická strava nezaujala? Nevěste hlavu, i pro Vás je tu řešení :D :D