italské houbové rizoto

Chápu, že upéct kuře, jehož zbytky pak ještě použijete do polévky a další den do rizota, je děsně cool, ale tady je řeč o italském rizotu, ne českém. O takovém, které budou chtít všichni ochutnat. Bude Vám stačit jen pár ingrediencí. Italská kuchyně je kuchyně chudých. Ovšem byli to koumáci a za pár korun byli schopní uvařit božskou manu. Takže andiamo

200 g rýže (na italské rizoto, kterou již běžně zakoupíte, např. carnaroli. S "naší" rýží parády moc nebude), 50 g másla a 40 g parmazánu (to kupujeme v Gran Moravii), sůl, pepř, cibuli, 2 l vývaru, houby (kvůli sezónnosti jsme volili 0,3 kg žampionů, ale nasbíráte-li si v lese svoje houby, padnete pak blahem a stačí Vám menší množství).

Nejprve si nakrájejte houby i s nožičkama na kousky a cibuli na kroužky, připravte si 2 l vývaru. Samozřejmě domácí je tutovka, ale 2 kostičky kuřecího či zeleninového bujónu Vás zachrání. Pak si rozpusťte na hlubší pánvi 25 g másla, na kterém orestujte cibuli spolu s houbami. Až houby krásně pustí šťávu a vše na pánvi změkne, přijde chvíle na solení. Zde Vám ponechám volnou ruku, takže solte dle chuti.

DSC_0966.JPG

Po osolení nasypte přímo do pánve rýži, kterou nechte trochu osmahnout. Naběračkou poté přilévejte vývar tak, aby rýže byla akorát ponořená a spokojeně si pobublávala. Vývar budete postupně za občasného míchání přilévat až do úplného změknutí rýže. To zabere cca 30 - 40 minut. Přesný čas však závisí na druhu rýže. Takže nekoukejte na telku, ale občas i do pánve, sich je sichr.

Mezitím si nastrouhejte parmazán. Až rýže změkne dle Vašich představ (my preferujeme al dente, čili poloměkou), zamíchtejte do ní nastrouhaný parmazán spolu se zbytkem másla. Teď už jen chybí dochutit rizoto pepřem (nejlépe z mlýnku), opět dle Vašeho gusta. Na konec vše už jen pořádně promíchejte a máte hotovo.

K dobru přidávám ještě jedno info - tohle rizoto má nejlepší chuť následující den, kdy se spojí chutě. A použijete-li při vaření více rýže, může posloužit i jako příloha. Mňam!

Probůh, a to české už fakt nedělejte. Ač po tomhle už ani nebudete chtít :)

Posted on May 1, 2014 .