gazpacho

Konečně polévka, kterou můžete jíst do alelůja bez výčitek a ještě Vás příjemně zchladí - gazpacho (gazpáčo)! Její další výhoda je, že ji zvládne připravit každý.

Na tento španělský pokrm budete potřebovat kolem 0,6 kg rajčat, jednu větší papriku, salátovou okurku, 2 stroužky česneku, menší cibuli/šalotku, sůl, pepř, cca 5 lžic olivového oleje, 3 lžíce vinného octu (třeba balsamico), bylinky (petržel, bazalku, cokoli).

Nejprve si svařte rajčata. Nařízněte je slabě do křížku, viz foto, a dejte na 5 minut do vroucí vody. Díky tomu naříznutí se Vám pak budou lépe loupat; v lepším případě se Vám oloupou samy už při vaření. Mezitím si nakrájejte vše ostatní, včetně bylinek. Pak dejte vše i s rajčaty do mixéru a rozmixujte na co nejjemněji to půjde. Mimochodem, jsou-li opravdu horká vedra, klidně do mixéru přihoďte pár kostek ledu. Dochucujte olejem, octem, solí a pepřem. Já jsem solila a pepřila poměrně dost, než jsem byla spokojená. Stejně tak s olejem a octem.

image.jpg

Toto polévku můžete být určitě řidší, než je na obrázku. Co víc, dokonce by měla být. U nás se však osvědčila hustější. Řídší polévky docílíte přidáním více rajčat. Naopak je možné ji zahustit chlebem, či přidat citronovou šťávu, chilli, cukr, ozdobit bylinkami, olivami, zeleninou na drobné kostičky, přidat krutonky... Jak vidno, tady jakoukoli změnou, či kreativitou nic nezkazíte. Papriku jsem použila světlou, ač bych jinak preferovala červenou, ale holt jsem ji neměla. Až budete mít hotovo, dejte polévku do lednice. Nejchutnější bude druhý den, ale klidně se do ní pusťte už v den výroby. 

image.jpg
image.jpg
image.jpg
Posted on August 16, 2014 .