ribollita, tradiční toskánská polévka

image.jpg
image.jpg

Ribollitu jsem měla v merku už delší dobu. Pokaždé, když se koukám na fotky ze svatební cesty po Toskánsku, tak si říkám, že přesně tohle je to, co by nás na chvíli vrátilo zpátky - aspoň chuťově. Z nějakého důvodu nám právě večeře, kdy jsme měli tuhle polévku, utkvěla v paměti nejvíc. Konečně jsem si ji naplánovala, ale ten fenykl prostě nikde nebyl! Jenže tahle tradiční toskánská zeleninová polévka s chlebem si nezasluhovala žádný kompromis. Čtete to, jo? S chlebem! Ano, i ten jsem tam, přes všechny svoje zásady, opravdu dala. :D Čistě celozrnný, ale stejně... Tak jsem přes týden sehnala, co bylo potřeba a minulý víkend jsem se pustila do díla. Vážení, já ji vařila 3 hodiny! Neděste se, že by Vám to zabralo tolik času, ale měla jsem dobrou náladu, línou sobotu, trochu melancholie, tak jsem si to užila - a hlavně se při tom děsně přejedla! Tahle polívka mi fakt moc chutnala už počas jejího vaření, takže z původní várky na 10 porcí mi při servírování zbyla sotva polovina. Jasně, že jsem si naplánovala, že jí udělám na 2 porce, ostatně jako u každé polívky. Podařilo se mi to snad někdy? Nikdy! Tady bych ráda podotkla, že pro tohle nemám vysvětlení :). Zní to fakt blbě, ale celej den jsem se chválila, že jsem lepší polívku nejedla. :D Miluju luštěniny, fenykl, zeleniny jím kvanta a tady se mi to krásně sešlo.

Ingredience na cca 5 porcí - všechno je cca: 180 g mrkve, 200 g fenyklu, 3 hrnky nasekané kapusty, 100 g celeru, 100 g pancetty (neuzené slaniny), 1 větší cibule, 1 větší stroužek česněku, 400 g krájených rajčat z plechovky, 240 g bílých fazolek v plechovce, 50 g parmezánu, 2 kostky bujónu/2 litry vývaru, krajíc chleba, olivový olej, sůl, pepř, případně čerstvou bazalku.

Asi nejlepší bude, když si prvně všechno nachystáte - cibuli a pancettu nakrájejte na jemno, česnek nalisujte, mrkev nastrouhejte, celer nakrájejte na drobné kostičky, fenykl na proužky, kapustu ořezte o tvrdé prostředky listů a nasekejte na drobno, chléb nakrájejte na kostičky. Pokud nemáte vývar, dejte si vařit bujónové kostky do cca 2 litrů vody.

Nejprve na pánvi opražte pancettu. Jakmile Vám z ní vzniknou chipsy, dejte je usušit na ubrousek. Vemte pak větší hrnec, přilijte olivový olej a osmažte na něm cibuli (tady jsem si ještě mylně myslela, že původní pánev mi bude stačit). Nejspíš Vám po té pancettě trochu zhnědne. Jakmile zesklovatí, přidejte na pánev česnek, smažte cca po 1 minutu. Pak na pánev přidejte mrkev, fenykl, celer a zpátky i pancettové chipsy. Od "oka" přidejte i sůl a pepř, stejně ještě budete dochucovat. Takto směs za občasného promíchání duste cca 15 minut. Posléze přidejte rajčata z plechovky a kapustu - vařte za občasného míchání cca 10 minut. Mezitím si můžete půlku fazolí z plechovky namačkat vidličkou na následovné zahuštění polévky. Následovně přidejte fazolky, jak celé, tak rozmačkané a postupně přilijte vývar. Neměla by Vám vzniknout řídká polévka, to ani omylem. Ribollita je dost hustá a hutná polévka, díky které už nebudete k obědu potřebovat další chod. 

Polévku přiveďte k varu a vařte, dokud nebude všechna zelenina téměř měkká. Jako poslední mi změknul fenykl, tak si ho pohlídejte :). Nakonec přidejte do polévky chléb a nechte jej rozvařit. Trochou mu pomozte tím, že jej do polévky dobře zamícháte a polévku pomocí soli a pepře ještě dochuťte. Jestli je už všechna zelenina opravdu měkká, tak máte hotovo. Hned bych si dala s Váma! Nezapomeňte polévku ozdobit parmezánem, který tomu dodá ten pravý šmrnc, případně i lístky bazalky. A snad Vás nepřekvapí, že tahle polívka je prostě nej druhý den - pokud vydrží. :)))

image.jpg
image.jpg
image.jpg
pancettové chipsy nechte oschnout na ubrousku

pancettové chipsy nechte oschnout na ubrousku

image.jpg
přidejte česnek

přidejte česnek

image.jpg
v téhle fázi už použijte větší hrnec

v téhle fázi už použijte větší hrnec

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
rozmačkejte polovinu fazolek

rozmačkejte polovinu fazolek

image.jpg
na závěr zahustěte chlebem

na závěr zahustěte chlebem

image.jpg
Posted on February 25, 2016 .