bagels okoukané v New Yorku

S náhle příchozím podzimem na mě pojednou přišly chmury, tak jsem vzpomínkama bloumala po našich dovolených. To je poměrně sázka na jistotu, jak si spravit náladu. Při té jsem si vzpomněla na snídani v Londýně a taky v USA, který měly jedno společný - bagel (čti bejgl). Je to takový donát naslano. Hodila jsem tedy oko po různých receptech a pustila se do díla. Mimochodem takové bagely kynou, pak se vaří ve vodě a v závěru se ještě pečou v troubě. Nudit se nebudete, ale nijak závratná námaha Vás taky nečeká. Za pár hodin už jsem se cpala čerstvě upečeným křupavým baglem. Což, vezmu-li v potaz, že pečivo jím jen svátečně, tomuhle jsem neodolala. Z původního plánu, že je jen upeču Kocourovi ke snídani, aniž bych je byť jen ochutnala, tímto sešlo. Když se tedy zadařilo, utíkala jsem ještě do obchodu pro philadelpii, uzeného lososa a na trzích jsem vzala čerstvý kopr, aby byly ke snídani v nejtradičnějším podání. Tenhle počin se mi podařilo ututlat, takže se následující den konala parádní snídaně do postele, abych záhy mohla upéct (asi po padesáté :D) cantuccini. Jo, holt vzpomínání na dovolenou je věčnou ispirací... :) A k obědu už jsem pro změnu dělala telecí ossibuchi... Tak tedy k těm bagelům:

Ingredience: 450 g hladké mouky, 7 g instatního droždí, 1 lžička soli, 4 lžičky cukru, 300 ml teplé vody, olej na smažení, bílek na potření, posýpka (slunečnicová semínka, sezamová, mák...)

V misce si smíchejte droždí, lžičku cukru a 100 ml teplé vody. Opravdu jen teplé z kohoutku, nikoli vroucí. Prošlehejte a nechte odstát cca 10 minut, droždí by mělo napěnit. Já jsem jej prošlehala šlehačem na mléko z Ikei. Ten jsem vlastně na to mléko nikdy nepoužila, když si tak uvědomím, přesto je v kuchyni mým nezbytným pomocníkem. Po uplynutí doby přilijte k droždí dalších 200 ml teplé vody a opět promíchejte.

Droždí přelijte do větší mísy, smíchejte si mouku se solí a tu po částech přimíchávejte k droždí. Směs vypracujte do hladkého, uceleného těsta. To Vám zabere dobrých 5 minut, tak to nevzdávejte. Misku promažte olejem, usaďte do něj těsto, přikryjte ho čistou utěrkou a dejte na cca hodinu nakynout do teplého místa. Nám právě začala topná sezóna, takže na topení se těstíčko mělo jedna radost. Mělo by Vám nakynout minimálně jednou tolik a více.

Jakmile se tak stane, dejte vařit vodu se 3 lžičkami cukru a zapněte si troubu na 210 °C. Těsto opatrně vyjměte na pomoučený vál a rozdělte na cca 10 dílů, pokud možno stejných. Tyto dílky pořádně a poctivě vypracujte do bochánků (malá všetečná: moje těsto bylo zezhora malinko oschlé, tak jsem horní stranu při vypracovávání bochánku zabalila dovnitřku) a přikryjte ještě na cca 30 minut toutéž čistou utěrkou, aby Vám ještě trochu nakynuly, a tím získaly krásný tvar.

A teď přichází ta pravá bagelovská zábava. Je třeba udělat uprostřed bagelu otvor. Někdo jej dělá tak, že bagely vypracuje do válečků, které spojí. To je fajn, ale poněkud kreativnější je uprostřed bagelu udělat prstem nebo koncem vařečky otvor a pak točit bagelem kolem prstu, či té vařečky. Jde to snadno, uvidíte. Stačí pár otoček a máte hotovo. Otvory udělejte trochu větší (no, dobře, dobře, ne zase tak velké, jako mám já, to už je zbytečné), neboť jakmile bagely dáte do vroucí vody, nabobtnají Vám, tak abyste z nich bak neměli briošky. Každopádně určitě se snažte docílit vyšších bagelů s menším otvorem, než mám já, považuju to za praktičtější při mazání. Prostě máte výhodu, že se to na mně otestuje a k Vám už recept přichází vyladěn do poslední mouchy. :))

Takto připravené bagely dávejte postupně do vroucí vody, cca na 1 minutu z každé strany. Není to nic náročného. U tohoto kroku jsem si říkala, že jsem teda zvědavá, jak to dopadne a naprosto samo a snadno. Připravte si onu čistou utěrku z kynutí těsta na to, abyste na ni nyní dávali uschnout bagely. Takže, minutka z každé strany a šup na utěrku. Na ni je po chvilince otočte, ať se Vám nepřilepí.

Na plech si připravte pečící papír, naskládejte na něj bagely, potřete je rozšlehaným bílkem a posypte posýpkou. Budete je péct cca 20 minut. Občas na ně ale mrkněte, čas je to orientační. Důležité je, aby byly krásně zlatavé a křupavé. Vychládnout je pak nechte na mřížce a vůbec nejlepší je sníst je po upečení. To jen takový malý dodatek, abyste se předem připravili, že jim stejně neodoláte a tu philadelphii a lososa jste už měli nakoupený. :) 

Posted on November 25, 2015 .