Na úvod musím říct asi tolik – do Londýna se kvůli jídlu vážně nejezdí! Týdny předem jsem se těšila, jak sepíšu parádní článek o jídle z Londýna a pak jsem tam první dny div nepanikařila, že asi nebude pořádně o čem - tam prostě na jídlo, natož pořádné, není čas. Nehledě na to, že přímo v Londýně je takový kulturní mix, že najít anglické gró dalo fakt fušku. Ale nakonec jsem přec jen odjížděla s uspokojiným materiálem a Vy se teď mrkněte, co Vás čeká za gastronomické zážitky, až do Londýna vyrazíte.

Pěkně popořádku začnu snídaní. Společnost HEINZ tu má na trhu se svými fazolemi naprostou jistotu. Klasická anglická snídaně? Fazole, párky, vajíčko. A taky cheddar sýr, se kterým přišli právě Angličané. Nebo je libo cereálie s mlékem? Anebo budete patřit mezi šťastlivce, kterým chutná Marmite? Tahle silně slaná nátěrka, co připomíná Maggi už ve své propagaci uvádí „Love it or hate it“. Tak já jsem jí bohužel na chuť nepřišla, ale mnozí ji prý milují k zbláznění. Prý to mám zkusit s topinkou, či toastem. Tak uvidíme příště, tohle musím pokořit! :)

Další snídaňovou klasikou je bagel. Tenhle makový/sezamový/celozrný/solený/obyčejný donát připravovaný v mnoha variantách si mě naopak získal. Se šunkou, se sýrem nebo s lososem? Cokoli, nabídky jsou bohaté.

Přes týden jsou preferovány jednoduché a rychlé snídaně, jako je například to müsli, kdežto přes víkend už je větší relax, takže si mnoho Angličanů rádo smlsne na výše uvedených pochoutkách. Věděli jste, že taková anglická klasika je nutričně vyváženější, než třeba čokoládový muffin? Jen ty párky bych prosila na grilu, nikoli na oleji :)

A nezapomeňte na čaj po anglicku, tedy s mlékem!

bagel s uzeným lososem a sýrem, druhý se sýrem a šunkou

bagel s uzeným lososem a sýrem, druhý se sýrem a šunkou

domácí klasika

domácí klasika

Odpolední kávu si můžete dát nejčastěji v Paul, Starbucks, Caffé Nero, o které zavadíte na každém rohu. A nezapomeňte na kejk. Red Velvet, caramel shortcake, mrkový dort, cheesecake, muffiny, výběr je bohatý.

Máte-li čas procházet různé kavárničky, cukrárny a podobná zařízení, kávu si samozřejmě můžete dát kdekoli.

 

caramel shortcake

caramel shortcake

Obědy jistí zejména street food z anglických evergreenů, např. Wagamama, Nando´s, Birley sandwiches, Pret a Manger, Crussh, Canteen, The Pearson RoomA samozřejmě cokoli dalšího – kari food, čína food…. A chraň Vás ruka páně opustit Anglii bez ochutnání fish & chips! Počítejte však s tím, že nejste-li zvyklí na mastné/smažené, budete mít o zážitek postaráno.

Wagamama je japonská restaurace a noodle bar, kde určitě počítejte s frontou. V Nando´s si můžete dát kuřecí maso na všemožné způsoby a jestli si zvolíte tu nejpálivější variantu jako my, pravděpodobně se ve schopnosti pozřít pálivé posunete minimálně o příčku výš. Pret a Manger Vás zachrání fresh sendvičem, když máte naspěch (prý tam žádný nezůstane přes noc, rozvážejí je po zavíračce potřebným) a nejlepší jogurt za poslední dobu jsem měla právě zde. Stejně tak obstojný sendvič seženete v Birley. V Crussh pořídíte naopak zdravější stravu, ovšem do kapsy sáhnete hlouběji. A máte-li na oběd více času, zde jsem byla upozorněna, že více, než obvyklých 15 minut, zavítejte do Canteen nebo The Pearson Room. Zde si pochutnáte rozmanitě, a to od fish & chips až po mezinárodní kuchyni.

Upozorňuji Vás, že podobně dopadnete i jako turisti, na pohodičku v restauraci nejspíš zapomeňte.

wagamama

wagamama

wagamama

wagamama

nando's

nando's

nando's

nando's

nando's

nando's

čína food

čína food

čína food

čína food

čína food

čína food

čína food

čína food

street food

street food

street food

street food

slavné fish & chips

slavné fish & chips

Poměrně lepší je to už s večeří. V Londýně je zvykem pořádně se najíst právě na večeři. Na výběr máte stejné možnosti jako na oběd, ale také si můžete v klidu sednout k pořádnému hamburgeru, plněné bramboře, dát si pořádnou dávku kari… A hlavně! A to byl pro mě vůbec největší relax – dáte si pivo (řekla nepivařka :). Anebo cider. To si po celém dni fakt zasloužíte. A kdybyste viděli, že drinking area je před hospodou plná, rozhodně nahlédněte i dovnitř, nejspíš tam bude místo k sezení. V Anglii je prostě zvykem popíjet pivo ve stoje a nejlépe před hospodou.

Kdo vyloženě pivu neholduje, doporučuji návštěvu některého z prosluslých champagne barů. Tam jsem bohužel zajít nestihla, ale dobrý tip, kam na bublinky mám. Zkuste bar Champagne + Fromage s rustikální kuchyní, který slibuje autentickou francouzskou eleganci.

http://www.frenchbubbles.co.uk/Champagne-Fromage/

jo, i tohle se Vám může stát :)

jo, i tohle se Vám může stát :)

brambora plněná tuňákem, taky poměrně klasika

brambora plněná tuňákem, taky poměrně klasika

Zajímavější jídlo najdete na trzích. Ve všední dny nezklame třeba takový Borough market na 8 Southwark St. u jižního břehu Temže poblíž zastávky metra London Bridge. Víc k tomu netřeba, mrkněte na fotky:

 

 

V sobotu zase doporučuji Portobello Road Market. Funguje od 8 - 18,30 hod a vyjma různorodých jídel zde můžete zakoupit různé starožitnosti, šperky, oblečení... Za sebe můžu říct, že kouzlo tohoto trhu se mi vrylo do paměti ještě na pěkně dlouho (zhruba do doby, než tam pojedu zase). Dojedete-li na zastávku metra Nothing Hill Gate, už se můžete řídit ukazately, které Vás spolehlivě dovedou do cíle.

blogerka v akci, tam jsem prostě nevěděla, co dřív... :)

blogerka v akci, tam jsem prostě nevěděla, co dřív... :)

DSC_0419.JPG
red velvet muffin

red velvet muffin

nejlepší muffin ever!

nejlepší muffin ever!

tady ho prodávají

tady ho prodávají

Tolik z mojí mise. Až do Londýna pojedete, nezapomeňte zajít na jedno. Hospůdky jsou tam fakt malebný. A taky na cider. A na fish and chips!

klasická postávačka před pubem

klasická postávačka před pubem