hruškové chutney

Na výrobu chutney (čti čatný) se těšíme každý podzim jako malá děcka. Loni jsme vařili švestkové a když jsme na našem dvoře nasbírali špendlíky, hnedle bylo jasné, co bude následovat - špendlíkové. Chutney je, řekněme, taková kořeněná marmeláda, která je výtečná zejména k sýrům. Chutí je žíhaná, sladko-kořeněná. Mňam, to musíte prostě ochutnat. Takže si to jen představte - lahodné víno, výtečné sýry a nyní to můžete doladit touhle skvělou "majdou" k sýrům. Začnete jedním letmým namočením sýru a končíte plnou lžící ke každé sýrové kostičce. Věřte mi, už jsem hostila pár návštěvníků, kteří mi nevědomky ujídali chutney přímo lžičkou. :)

Ingredience: 1/2 kg hrušek, 1 jablko, 1/2 cibule, 1/2 hrníčku rozinek, 1/2 hrníčku cukru, 1 hrníček jablečného octu, 1/2 lžičky nastrouhaného zázvoru, 1/2 lžičky mleté skořice, 1/2 lžičky mletého hřebíčku, 1/2 lžičky mletého pepře, 1 lžička oleje, 1 lžička viného octu, sůl dle chuti.

Nakrájejte si cibuli na drobno, nastrouhejte si zázvor a máte-li velké rozinky, můžete je překrájet. Hrušky a jablko zbavte slupky a nakrájejte je na malinké kousíčky. Rozehřejte si na pánvi olej a osmažte na něm cibuli do hněda; k ní posléze přidejte vše vyjma vinného octu. Tj. hrušky, jablko, rozinky, cukr, jablečný ocet, zázvor, skořici, hřebíček, pepř, lehce osolte a směs pořádně promíchejte. Za občasného míchání vařte chutney cca hodinu, možná i déle. Zkrátka tak, aby jablka a hrušky zcela změkly. Poté můžete chutney rozmixovat ručním mixérem a naplnit jím připravené vyvařené skleničky.

Budete-li chutney průběžně ochutnávat, mějte na paměti, že při vaření a záhy po uvaření má opravdu roztodivnou chuť. Nepanikařte a pokud možno, držte se postupu. Závěrem jen, pokud se Vám chutney bude zdát moc sladké, vmíchejte do něj lžicku vinného octu. Jakmile se chutney ve skleničkách odleží, čeká Vás překvapivá kombinace výtečné chuti.

Chutney uchovávejte v chladu (lednice, spíž) a spotřebujte do pár týdnů. Tak dlouho ale nemá šanci :))

na fotce jablečný vinný ocet, ups... :)

na fotce jablečný vinný ocet, ups... :)

Posted on October 13, 2015 .