domácí přepuštěné máslo, GHÍ

image.jpg

Používáte přepuštěné máslo? A kolik za něj platíte? Doufám, že ne víc, než za běžnou "kostku", kterou si pak doma přepustíte. Ne, samozřejmě přeháním... Abych se přiznala, nejsem kdejaký konzument přepuštěného másla. Vlastně ani toho obyčejného, protože když nejíte pečivo, dost si tím používání másla eliminujete. Co mi však nedalo, byla cena přepuštěného másla. Jak je možný, že stojí tolik, když je to taková "brnkačka"? Protože se jmenuje "GHÍ"? Ale! Za marketing utrácím fakt dost, ale zrovna tohle je přespříliš.

Pro ty z Vás, kteří o přepuštěném másle nevědí, bych ráda uvedla, že je jedná o máslo, které je více odolné při smažení vůči přepálení (přepuštěním se z něj odpaří voda), nemusí být uloženo v lednici, protože se tak nějak konzervuje samo, případně je déle trvanlivé a má poněkud příznivější vliv na cholesterol, než běžné máslo. Taky, ač se může zdát, že přepuštěné máslo, neboli GHÍ (původem z Indie), prožívá boom právě nyní, pravdou je, že takto ho zpracovávaly naše (pra)babičky. Nejspíš věděly, že se na něm opravdu lépe smaží, a to až ku 250 °C a nežlukne. Taky se o něm traduje, že čím je uleželejší, tím je kvalitnější (ale zase vocaď pocaď, ty zelený ostrůvky, co na něm pak naskáčou, se do toho už nepočítaj :D). K tomu přičtu, že má výbornou chuť, což mnozí z Vás ocení nejspíš už i při pouhém namáznutí na chleba, ty ostatní čeká nápor blaha, až si na tomto másle osmaží řízek nebo sýr. Konkrétně tohle už je v lepších restauracích samozřejmostí.

A ještě k těm Indům. Pro ty je jejich GHÍ totální nedotknutelnost sama. Prý pomáhá při zažívání, zvyšuje imunitu, posiluje nervovou soustavu, mysl, je zdrojem životní energie, přispívá tělesné a duševní stabilitě... No můžete ještě bez přepuštěného másla žít??? Oukej, můžete, ale tolik k tomu, abyste o něm věděli aspoň trochu informací.

Ingredience: nesolené máslo jakéhokoli množství

Záměrně neuvádím množství, protože kolik si přepustíte, tolik budete mít. Musíte však počítat se ztrátou odpařením vody/pěny. Konkrétně já jsem odkrojila nějakých 170 g, jestli Vám to dle fotky úplně vlevo dole něčemu napoví :). Upozorňuju, že s největší pravděpodobností nepochybíte, když si přepustíte mnohem víc másla, ať tuto "akci" nemusíte opakovat často.

Postup je velice jednoduchý - máslo rozpustěte v kastrůlku na mírném plaměni, a vařte jej tak dlouho, dokud se Vám bude stále tvořit pěna a bude si spokojeně pobublávat. Pěnu můžete průběžně odebírat lžící a jakmile uvidíte, že už máte krásně žluté máslo, které už nepobublává, máte skoro hotovo (hlídat, nepřepálit :). Mně toto zabralo při daném množství cca 15 minut. Čím více másla však máte, tím déle tento proces trvá. Dávejte však bedivý pozor, abyste i na dně nezapomněli odebrat bílé usazeniny. Pak jej přelijte přes čistou utěrku a teď už máte opravdu hotovo. Úplně nejlépe by se toto máslo mělo přelévat přes několik vrstev gázy. Totální fajnšmekři to samé máslo přepouštějí klidně i 2x a ještě ke všemu déle při nižští teplotě. Na druhé straně jsou tací, co pěnu jen vyberou lžíci, pak chvíli počkají, až si zbytek sedne, máslo opatrně slijí a mají hotovo. Tak nevím... Vědět byste o tom ale měli. Pořád však tvrdím, že Vám nechci komplikovat život, tedy ten v kuchyni, takže s přehledem Vám stačí utěrka. :)

Co se týká odchycené pěny z másla, ta má taky svoje využití jako takový bílkovinový benefit - kupříkladu při pečení, vaření těstovin, obilovin, polévek... Takže žádné vyhazování! 

máslová pěna

máslová pěna

průběžně ji odebírejte lžící

průběžně ji odebírejte lžící

tohle je všechno - ze 170 g másla

tohle je všechno - ze 170 g másla

větší množství z jiné várky

větší množství z jiné várky

Posted on January 16, 2016 .