cibulový koláč

A tak se mi stalo, že jsem za poslední týden koupila postupně 3 kg cibule. Tak jsem koumala, co s ní, až vykoumala. Prostě ji dám do koláče, vždyť smažená cibule je sladká. Těsto máme natrénováno z řeckého quiche (http://www.spoluustolu.cz/k-obedu/2015/1/15/recky-quiche), to je brnkačka, takže opět je tu recept, se kterým se vážně nenadřete. Chtěla jsem Vám tento koláč vyfotit i rozkrojený, ale donesla jsem ho na párty, kde se mi na něj všichni seběhli a byla jsem bez šance. Oni na rozdíl ode mě již cibulový koláč znali... Příště budu ve střehu, slibuju!

Ingredience pro náplň: 10 cibulí (klidně mix bílé a červené), 150 g másla, 6 lžíc medu, 6 lžic tmavého balsamika, pár snítek tymiánu.

Ingredience pro těsto: hrníček hladké mouky, 1/4 hrníčku vody, 1/4 hrníčku olivového oleje, špetka soli.

Začněme klasicky - předehřejte si troubu na 180 °C. Poté nakrájejte cibuli na čtvrtky/osminky, jak se Vám zlíbí. Rozehřejte na pánvi máslo a cibuli cca po 5 minut restujte. Posléze přidejte med a balsamiko, posypte trochou tymiánových lístků. Restujte dalších cca 5 minut. Cibule nemusí být zcela měkká, dopečete ji v troubě.

Během doby, co se cibule restuje, připravte si těsto. Mouku smíchejte se solí, olej s vodou a pak vše dohromady. Zpracujte to v jednotné těsto. Je to opravdu lehučké, snažší bych pro Vás těžko našla. Cibulovou směs po orestování můžete klidně nechat chládnout, než dokončíte těsto.

Pomocí prstů vytvarujte těsto do koláčové formy, tu nemusíte díky olivovému oleji vymazávat. Těsto bude velice tvárné, čili budete mít hnedle hotovo. Celou cibulovou směs z pánve přendejte do formy - včetně šťávy, posypte zbytkem tymiánu (lístky i větvičkami) a dejte péct. Budete péct cca 40 minut. Počítejte s tím, že koláč bude nasládlý, stejně jako osmažená cibule, k tomu med... Prostě opravdu dobrota! A donesete-li jej na párty, zmizí, ani nemrknete :)).

A ač jsem si myslela, že budu solit a pepřit, a proto tyto ingredience najdete na fotce, nakonec se tak nestalo. Směs mi chutnala bez koření a soli. Ovšem budete-li jiného názoru, je to Vaše vaření... :)

olej s vodou, mouku se solí, vše smíchat

olej s vodou, mouku se solí, vše smíchat

malá technická - cibule více, nenechte se zmást :)

malá technická - cibule více, nenechte se zmást :)

před pečením. Cibule by bylo víc, kdybych jí pořád nejedla :)

před pečením. Cibule by bylo víc, kdybych jí pořád nejedla :)

Posted on May 3, 2015 .