grilované artyčoky

ingredience

ingredience

nevídaná lahoda!

nevídaná lahoda!

Zkuste dát na gril pro změnu něco jiného. Rozhodně ne místo skvělé flákoty masa, nýbrž jako lahodný překrm, či jen tak pro osvěžení zajetého "repertoáru". Věřím, že takové artyčoky nejsou ve Vašich jídelníčcích běžná věc, proto budu ráda, když je opravdu zkusíte. Minimálně sehnat, neboť to asi nebude nejjednoduší. Zatímco v běžných supermarketech jsou k dostání za vcelku přemrštěnou cenu, já je kupuju ve svém oblíbeném ovozelu na Ječné v Praze za velice přátelskou cenu. Já vím, v Praze, to není tip pro každého, ale i kdyby to ušetřilo námahu jen pár z Vás, stojí to za zmínku. Také byste měli vědět, že artyčoky, tato doslova královská pochoutka, obsahují velké množství prospěšných látek a vitamínů. Proč královská? Protože byly v tomto smyslu zobrázovány už v malbách ze starověkého Egypta a již dáááávno se staly oblíbenou součástí mnohých kulturních jídelníčků.

Nejpreferovanější jsou lahodná hořko sladká srdíčka, která jsou uprostřed ve spodní části artyčoku. Vezmeme-li v potaz, že artyčok je vlastně bodlák, je docela prekérka se k nim dostat. Co na plat, jejich chuť Vám vynahradí vynaloženou námahu. Čili, chcete-li mít z artyčoku srdíčka, která jsou výtečná grilovaná, naložená nebo kupříkladu pečená (s masem), do salátů atd., počítejte s notnou dávkou odpadu. Tentokrát si však drahocenný artyčok užijeme povícero, a to grilovaný takřka v celku. A nebojte, na srdíčka taky dojde.

Ingregience: 3 artyčoky, stroužek česneku, 50 g tvrdého sýru Gran Moravia (popř. parmezánu), 2 větvičky rozmarýnu, olivový olej, sůl, pepř a kuchyňské nůžky.

Nejprve uřízněte stonky, ale velice opatrně, protože zakrojíte-li víc, odřezáváte si to nejchutnější - srdíčko. Stejně tak odkrojte trochu hlavičky, abyste odstranili nepotřebné listy. Posléze nejlépe nůžkama ostříhejte lístky artyčoků, a to naopak co nejvíce to půjde. Dokonce klidně ještě víc, než tu vidíte na foto. Listy jsou tvrdé a neugrilují se tak, aby se Vám dobře jedly. K tomu dobře míněná rada - při stříhání postupujte od spodních lístků směrem nahoru. Jakmile máte dokonáno, takto připravené artyčoky dejte hlavičkou dolů na dobrých 25 minut podusit nad vodní lázní.

Zatímto se artyčoky dusí, připravte si věci na směs - sůl, pepř, nastrouhejte sýr, nalisujte česnek, nasekejte rozmarýn. Ovšem ještě ji nedělejte, to si nechte, až budete artyčoky grilovat. Kdyby Vám mezitím vychládla, už se s ní tahle dobrota nebude tak dobře polévat. Dušené artyčoky přeřízněte svisle na půlky. Zde opět jedna dobře míněná rada - otočte si artyčok hlavičkou dolů a rozkrojte jej od spodní části směrem k horní, neboť tak učiníte po směru listů a půjde to jedna radost. Přepůlené artyčoky potřete olivovým olejem a dejte překrojenou stranou na gril.

Zatímco budou cca 5 - 7 minut na grilu, připravte směs. Na pánvi rozpustěte máslo a k němu přidejte vše ostatní (sýr, česnek, rozmarýn, dochuťte solí a pepřem). Hotovo máte vmižku, takže jakmile ugrilujete artyčoky, polijte je touto směsí a nechte si chutnat.

Recept to není nijak složitý, poznáte sami. Jen Vám tu detailně popisuji vše možné, na co byste určitě přišli sami, abyste si ušetřili čas. Ještě dodávám, že artyčok by správně neměl mít nahnědlé listy, kupujte pouze zelené. Já je jen nechala déle v lednici a pak to takhle dopadlo. Nu což, když se stane, listy stejně stříháte.

odkrojený spodek i hlavička

odkrojený spodek i hlavička

listy ostříhejte bez obav více

listy ostříhejte bez obav více

duste jako knedlíky :)

duste jako knedlíky :)

příprava na směs

příprava na směs

směs, neboli máslová omáčka

směs, neboli máslová omáčka

otočte spodkem nahoru a překrojte na půlky

otočte spodkem nahoru a překrojte na půlky

hurá na gril, pak už neotáčet

hurá na gril, pak už neotáčet

Posted on July 8, 2015 .