stévia - sladící zázrak

Pro ty, co se se stévií ještě nesetkali upřesňuji, že se jedná o rostlinu, která je mnohem silnějším sladidlem, než běžný cukr a má 0 kalorií (hurá!). Přičteme-li jí k dobru, že také nemá žádné sacharidy (opět hurá!), je přírodním sladidlem, vhodná pro diabetiky a tvrdí se, že má léčivé účinky, skoro to vypadá na gastronomické terno. Díky těmto atributům je také hojně využívána například ve výrobě různých slazených nápojů. Coca-Cola a Jupík určitě vědí, o čem je řeč (jen doufám, že jejich produkty nepijete, a to myslím vážně :).

Dobrá zpráva je, že stévii můžete začít používat i Vy. V Čechách už je běžně k dostání, pořídíte ji nejčastěji ve stáncích s kořením. Nejvhodnější je k použití do nápojů a jogurtů.
Nebylo by to však jen tak, aby neměla i nějakou tu nevýhodu. Zejména skutečnost, že chutí připomíná lékořici, která se logicky znásobuje s použitým množstvím. Nejen z toho důvodu není snadné nahradit ji v cukrářských a pekařských výrobcích za běžný cukr.

Ovšem nevěste hlavu, musela jsem se o tom samozřejmě přesvědčit sama. Nejprve jsem dělala nepečený rebarborový dezert s piškoty a mascarpone, kdy jsem na použití stévie neshledala závadu. A to ani na její konzistenci - sušené plátky zvlhly a splynuly s dalšími ingrediencemi. Lékořicová chuť nijak nepronikala. Rozhodla jsem se tedy ještě pro mazanec. Místo 250 g cukru jsem použila 8 g stévie. Zde upozorňuji, že nejsme zvyklí sladit, čili hodláte-li zkusit péct se stévií, začněte na 10 - 12 g za 1/4 kg cukru. Těsto jsem dělala v hnětači, ten stévii rozporcoval na malinké kousíčky, které v těstě zanikly. V mazanci, na kterém jsme si pochutnali, tedy nebyly na překážku, opět ani chuťově. Záleží na Vás, zda si na ni zvyknete a jak ji budete používat, meze se, jak vidno, nekladou...

Dodnes si vzpomínám, jak jsem kupovala svoji první stévii a ptala se, jak ji používat. Paní mi poradila, že do všeho, klidně i do pudingu. Užasla jsem, že to přece není možný, vždyť v něm budu mít kousky jako například majoránky. Prý si zvyknu... A měla pravdu. Tak snad si taky zvyknete, její přidané hodnoty za to stojí :)

Posted on April 18, 2014 .