slaný karamel (fudge)

První adventní neděle, hurá! Vyrobit adventní věnec. Splněno. Vyzdobit domácnost. Splněno. Dát si svařák. Několikrát splněno. Upéct cukroví. Zahájeno! :)

Rohlíčky, perníčky, košíčky, úly, na to máme recepty od babiček a maminek, nicméně kdo by chtěl zkusit něco méně tradičního, třeba najde inspiraci zde. Začnu slaným (fudge) karamelem. 

Ingredience na 1 várku (plech 20x20 cm, 1 cm vysoký karamel): 1 (karamelové) salko, hrnek tmavého cukru, 1/3 hrnku javorového/agávového sirupu, 200 g bílé čokolády, 125 g másla, lžičku solných vloček nebo hrubé soli.

Nejprve si připravte plech. Vyložte jej pečícím papírem, který nechte přes strany vyčnívat, ať pak lépe dostanete karamel z plechu. Z toho samého důvodu kápněte pod papír i trochu oleje a zbylé boky vymažte máslem.

Do hrnce dejte salko, máslo, cukr, sirup a začněte vařit na mírném plameni tak dlouho, dokud se vše nerozpustí, ovšem bez varu! Míchejte metlí, ne varečkou. Jakmile se směs hladce stmelí, zvyšte plamen, uveďte ji do varu a vařte tak dlouho, dokud se směs úplně v pohodě nezačne oddělovat od stěny hrnce - díky salku. Trpělivost se Vám v tomto případě vyplatí. A opatrně, karamel bude prskat, tak ať se nespálíte a nekňučíte bolestí jako já. Fakt to pekelně pálí.

Poté odstavte hrnec z plotny a vmíchejte na kousky rozlámanou čokoládu, ihned se Vám rozpustí. V tento momentě byste měli karamel nalít na plech, ale rychle tuhne, takže je to vcelku prekérka. S tím se tedy takhle nemořte. Zapněte znovu sporák, pořádně karamel míchejte metlí a až bude opět tekutý, pomocí stěrky jej nalijte na nachystaný plech. Rychle jej stěrkou rozprostřete do rohů a uhlaďte povrch. Karamel posypte solí a jestli chcete, aby v něm lépe držela, mírně ji zatlačte lžící. Stejně tak chcete-li karamel sladký, tak ho prostě nesolte. Třeba to vyřešte dvěma várkami jako já, viz foto. Karamel nechte min. 6 hodin zchladit v lednici, pak jej nakrájejte na malé čtverečky a máte hotovo.

Přidám ještě pár všetečných - pro některé zbytečně, pro jiné ne: až jej budete krájet, raději pořádně ztuhlý. Půjde to sice hůř, ale na povolenějším karamelu by Vám zůstávaly otisky prstů. Ze stejného důvodu je pak lepší udržovat jej v chladu stále. Budete-li jej pak skladovat například v dóze naskládané na sobě, jednotlivá patra prokládejte alobalem, nikoli ubrouskem - opět kvůli otiskům. Až je pak budete servírovat na stůl, budou to krásné kostičky.

Posted on November 30, 2014 .