florentýnky

U francouzských receptů jsem měla vcelku trable s jejich crème fraîche, které dávají snad do všeho. Jednak je málo dostupný a pak poměrně drahý. Jedná se o zakysaný mléčný výrobek, původem z Francie, jak jinak. Princip výroby spočívá v tom, že se do smetany nasadí mléčné bakterie, díky kterým crème fraîche získá na své typické chuti a konzistenci. Dost receptů jsem kvůli tomu odložila, než jsem zjistila, že se v mojí kuchyni neudálo nic lehčího, než tento krém vyrobit. Návodů jsem přečetla bezpočet a štěstí přálo, že ten zcela nejjednodušší postup se ukázal tím nejlepším. Takže jdeme na to a hned ho testneme ve florentýnkách, které byly prohlášeny za "nej" z mých dosavadních vánočních výtvorů. Je mi jasné, že za to může právě zmiňované crème fraîche.

Crème fraîche: 100 ml šlehačky ke šlehání, 1 lžíce podmáslí. Šlehačku vylijete do misky, k ní přidejte lžíci podmáslí. Zamíchejte (nic neolizujte, pracujte zcela sterilně), přikryjte potravinářskou fólií a nechte v pokojové teplotě mimo průvan a chlad po dobu cca 24 hodin. Mezitím směs zkysne a v misce se Vám udělá malá farma bacílků, která Vám tuto směs promění v lahodný krém. Dobrá zpráva je, že co Vám zbyde, to můžete naservírovat třeba s vanilkovou zmrzlinou, dezertem, či jen tak sníst, a to by šlo :))). Tento krém pak můžete uchovávat i několik dní v lednici.

Ingredience pro florentýnky: 2 lžíce másla, 75 g cukru, 2 lžíce mouky, 75 ml crème fraîche, 50 g mandlových plátků, 2 lžíce kandované ovocné kůry, 2 lžíce nastrouhaného zázvoru, 50 g sušených třešní, 150 g kvalitní čokolády.

Začneme klasicky - předehřejte si troubu na 180 stupňů. V rendlíku si za stálého ohřevu smíchejte máslo, cukr a mouku, dokud se Vám máslo a cukr nerozpustí. Přidejte crème fraîche a opatrně smíchejte. Poté přidejte mandle, kandovanou kůru, zázvor, třešně a vše umíchejte v ucelenou směs. A těsto je hotovo, fakt! :)

Na plech vyložený pečícím papírem posléze dělejte "hromádky" směsi v rozestupu, protože se Vám trochu roztečou do stran. Pečte je cca 15 minut, dokud nezezlátnou, načež je nechte zchládnout na plechu. Rada z praxe pro ty, kterým se hromádky spojí: vemte vykrajovátko ve tvaru kolečka a po upečení florentýnky prostě vykrojte.

Až jsou florentýnky vychládlé, rozpusťte ve vodní lázni čokoládu. Nic víc, pouze dobrou a kvalitní čoko. Jak už znáte z předchozích receptů, opět jsem nalila pánev vodou a do ní postavila malý rendlík s čokoládou. V ní jsem máčela pomocí vidličky florentýnky, konkrétní jejich spodní část. Pak jsem je omáčenou stranou nahoru skládala opět na plech vyložený pečícím papírem, aby čoko ztuhla. A protože jsem si vědoma, jakým fofrem florentýnky zmizely, rovnou Vám doporučuju dělat je ze dvou várek. Úplně do nás skákaly samy :)

image.jpg
image.jpg
image.jpg
hurá, mám své vlastní crème fraîche! Druhý den jsem koukala, jaký zázrak se zadařil a byla na sebe fakt hrdá. Ehm, skoro za nic, já vím :)))

hurá, mám své vlastní crème fraîche! Druhý den jsem koukala, jaký zázrak se zadařil a byla na sebe fakt hrdá. Ehm, skoro za nic, já vím :)))

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
Posted on December 14, 2014 .