italský krémový dort

image.jpg

Minulý měsíc jsem googlila, jak asi tak vypadá italský svatební dort (jo, i to se Vám v životě může stát :). Že nedám dopustit na italskou kuchyni, to už na mých stránkách zřejmě šlo pochytit. O to větší šok jsem měla, že italský svatební dort je jen takové obyčejné krémové nic. Fakt jsem z toho byla zklamaná. Nicméně mi to několik dní nešlo z hlavy, až dospěla jsem k závěru, že to přece nemůže být jen tak. Našla jsem na něj nespočet receptů, vybrala ten nejtradičnější a pustila se do díla. A už když jsem dělala korpus, začínalo mi být jasné, k jaké křivdě došlo. Fakt nemám potřebu ochutnávat těsto, ale tohle vonělo tak, že jsem vzala lžíci a prostě ho otestovala! A když byl dort hotový? Zpropadení Italové, zase se nemýlili!!!

Ingredience na korpus: 1 hrníček podmáslí, 1 lžička pečící sody, 1 necelý hrníček cukru, ½ hrníčku másla, ½ hrníčku oleje, 1 lžička vanilkové extraktu, 4 vajíčka, 2 hrníčky hladké mouky, 1,5 hrníčku strouhaného kokosu, 1 hrníček pekanových oříšků (můžou být jakékoli).

Ingredience na krém: 400 g sýrového krému (mascarpone, ricotta, philadephia…), 1 necelý hrníček másla, 1,5 hrníčku moučkového cukru, pár kapek vanilkového extraktu, hrníček pekanových oříšků (můžou být jakékoli).

Opět začněte předehřátím trouby na 160 °C a vyložením dortové formy běžné velikosti pečícím papírem, boky formy vymažte. A máslo rovnou vyndejte z lednice, ať povolí, seč to jde.

Korpus: Smíchejte ve větší misce podmáslí se sodou a odložte směs bokem, ať může soda v klidu působit. Směs nabude, tak s tím počítejte :). V další míse smíchejte cukr, máslo, olej a po jednom přidávejte a zamíchávejte žloutky. Posléze smíchejte tuto směs střídavě se směsí se sodou a s moukou. Na závěr přimíchejte lžičku vanilkového extraktu.

Vyšlehejte sníh ze zbylých bílků a ten opatrně promíchejte do směsi. Nakonec přidejte kokos, těsto nalijte do formy a nechte cca hodinu péct. Doporučuji zase těsto roztáhnout z prostředku do okrajů, ať Vám neudělá kopeček, který byste pak museli odřezávat.

Na krém nespěchejte, korpus Vám stejně bude muset vychládnout anebo se rozhodnete jako já a dort doděláte následující den. Každopádně zde přijde moment, kdy je dobré mít máslo co nejvíce pokojové teploty.

Krém: Nejprve rozmixovujte oříšky. Mixér omyjte a pak v něm smíchejte sýr, máslo, cukr a pár kapek extraktu. Zkoušela jsem nahradit extrakt vanilkovým luskem, bohužel bezúspěšně. Nemělo to tu sílu a chuť, která by korespondovala s tímhle dortem. Takže opravdu použijte extrakt.

Vychladlý dort prořízněte a promažte. Zbylým krémem pomažte dort a hořejšek posypte nasekanými oříšky. Počítejte s tím, že dort bude velmi křehký, je třeba pracovat s ním opatrně. Jakmile budete mít hotovo, dejte jej ztuhnout do lednice. Opět nejlepší bude druhý a následující den. Každopádně je to zcela nová chuť a úspěch sklidil tak velký, že to přebilo veškerou chválu mých předchozích dortů. Tak jej určitě vyzkoušejte!

Pánejo, málem jsem Vám zapomněla říct, že příště hodlám rozkrojený korpus pokapat pár kapkami rumu. No, možná víc, než pár.  :)

A k tomu ještě jedna všetečná - v případě, že má tento dortík opravdu svatební poslání, je vyšší, mnohdy několikapatrový a krémem natřený tak precizně, že je to až k nevíře.

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
bezprostředně po upečení

bezprostředně po upečení

korpus krásně rovný po vychladnutí

korpus krásně rovný po vychladnutí

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
Posted on September 29, 2014 .