italské cantuccini

Není to tak dlouho, co mě popadla pečící a vařící múza. Může za to pár momentů věnovaných vzpomínkám na naše letošní dovolené s nápadem, že všechno, co nám tam fakt chutnalo, zkusím doma uvařit nebo upéct. Takže americké bagely, telecí ossibuchi, tyhle cantuccini a další a další, ale ať nepředbíhám. Vlastně těma bagelama jsem právě předběhla... :D

Řekla bych, že všeobecně v Itálii jsou cantuccini (čti kantučíny) jedna z prvních věcí (no, dobře, po zmrzlině :D), na kterou narazíte. Neprve jsem si říkala, co na tom ti Italové mají. Byly v každé kavárně, prodávaly se v každém obchodě, každý je nám nabízel... Netrvalo ale dlouho a skončili jsme v jedné italské domácnosti na večeři, kde nám dle očekávání tyhle sušenky nabídli, ovšem s griotkou. A v ten moment jsem těm zpropadeným sušenkám propadla! Samozřejmě, že jsme se domů vraceli s několika balíky cantuccini, které padly do pár dnů. Věděla jsem, že jsou v dostání i v Čechách, a to poměrně bez obtíží, jen ta cena mi přišla poněkud šílená. Vlastně ještě šílenější, když jsem si na ně našla recept. Za pár desítek minut se můžete cpát cantuccini k prasknutí. Tak pojďme na to... Mimochodem když jsem tyhle sušenky donesla na návštěvu ke Kocourovým rodičům, rozzářili se nad nimi se slovy "vánoční pumprnikle"! Tohle jsem teda slyšela prvně, ale dost možná, že Vy ne... :))

Ingredience: 250 g hladké mouky, 1/2 hrníčku cukru, 2 vejce, 1 lžíce medu, 1 lžička pečícího prášku, 1 lžička citronové kúry, 120 g mandlí, 1 lžíce amaretta, případně 1/2 lžičky mandlové tresti.

Předehřejte si troubu na 180 °C a vše sypké si smíchejte v misce dohromady. V hrníčku rozšlehejte vidličkou vejce, přilejte je do sypké směsi, stejně jako med, amaretto, případně tresť. Tuto směs umíchejte v krásně ucelené těsto. Jakmile se tak zadaří, přidejte mandle a opět je dobře vpracujte. Z těsta udělejte dva válečky. Poměrně nízké, poměrně placaté. Berte v potaz, že nejspíš neodoláte namáčení v amarettu, tak ať se Vám do těch malých skleniček dobře vejdou :)).

Dejte je péct na cca 50 minut a poté je vyjměte z trouby, nechte cca 10 minut vychládnout a tyto válečky překrájejte na jednotlivé sušenky, cca 1 cm široké. Naskládejte je zpět na pečící papír a dejte ještě dopéct do trouby, na cca 10 - 15 minut. Jakmile začnou zlátnout, je čas začít rozlévat amaretto. :) 

Je jedno, jaké použijete oříšky, je jedno, jestli máte citronovou nebo pomerančovou kúru, ale rozhodně není jedno, z kolika várek je budete péct, jedna je totiž málo :D

máčet je do amaretta? Totální slast! :)

máčet je do amaretta? Totální slast! :)

Posted on November 12, 2015 .