banánový dezert bez mouky a cukru

Minulou sobotu jsem si udělala den RAW (bezmasá jídla upravená max. ve 40 °C), v neděli pro změnu PALEO (velice zjednodušeně až nepřesně řečeno - průmyslově neupravená jídla, aneb jím, co si "nasbírám/ulovím")... A tohle je přesně ten moment, kdy se mě dost lidí ptá, jak to ten můj chlap se mnou vydrží??? Na svoji obranu bych ráda uvedla, že zdravější jídelníček se dodržuje mnohem snadněji, když je Vám servírován až pod nos, obzvlášť, když se to dá jíst :D. K tomu přidávám, že RAW den obsahoval i návštěvu RAW cukrárny, tak snad to ten můj Kocour snáší dobře :)).

Z mého nedělního tvoření Vám představuju tenhle banánový dezert. Krmila jsem jím statečně každého, kdo se jen mihl v mém okolí. A ti si pochutnávali, chválili ho a když se dozvěděli, že je bez mouky a cukru, nevěřili. Už jsem se naučila, že když řeknu předem "je to zdravý/dietní" atd., moc nepochodím. Takže si vychutnám pochvaly a až pak jdu s pravdou ven. :D

Abych byla přesná, tenhle dezert je bez obilné mouky. Jak jsem dřív uváděla, mandlová mouka, kterou jsem v tomto receptu použila, není z nejlevnějších. Je ale vhodná i na pečení makronek, sušenek, případně sienek a mnoha dalšího. Také si ji můžete vyrobit sami namletím mandlových ořechů na prášek. Zde ale doporučuju malé pohledání na internetu, jak na to.

Ingredience: 250 g mandlové mouky, 2 větší banány, 3 vejce, 1/4 hrníčku vlašských ořechů, 75 g bílého plnotučného jogurtu, 1/4 hrníčku medu, 1 lžička jedlé sody, 3/4 lžičky soli, 1 a 1/2 lžičky mleté skořice, 1/4 lžičky mletého muškátového oříšku, (kokosový) tuk na vymazání pečící nádoby.

Nejprve si předehřejte troubu na 180 °C a vymažte si pečící formu (nejlíp na biskupský chlebíček) kokosovým tukem. Ač spíš doporučuju na dno vložit pečící papír a vymazat jen okraje.

Samotný postup je poměrně jednoduchý. Vše suché vyjma vlašských ořechů (mouka, soda, sůl, skořice, muškát. oříšek) smíchejte v míse dohromady. V druhé míse pomocí tyčového mixéru umíchejte vše "mokré" vyjma tuku (nakouskované banány, celá vejce, med lehce povolený v mikrovlnce, jogurt). Posléze mokrou směs vmíchejte do suché a přidejte nasekané vlašské ořechy. S těmi jsem si poradila tak, že jsem je dala do mikrotenového sáčku a naklepala je jako řízky :). Už se mi zkrátka nechtělo používat stolní mixér. Těsto nalijte do vymazané formy a dejte jej péct na cca hodinu. Ke konci dezert zkontrolujte špejlí, přičemž berte v potaz, že těsto bude hnědé, nikoli však připálené (protože banány :), tak se nelekejte.

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
Posted on March 13, 2016 .