rozmarýnové sušenky bez mouky a cukru

image.jpg

Kdo z vás zkoušel můj recept na banánový dezert bez mouky, nejspíš vám zbyla ta proklatě drahá mandlová "mouka". Pokud jste si ji teda nevyráběli sami z mandlí v přiměřeným množství. Abych vám vytáhla trn z paty, co s ní (za předpokladu, že se vám nechce péct makronky :), přicházím s dalším receptem obsahujícím mandlovku a budete fakt koukat, jaká je to "brnkačka". Jsem ostuda, že zveřejňuju něco tak lehkýho, ale věřím, že to oceníte :). A pak, vezmeme-li v potaz, že do těchto sušenek nepřijde klasická mouka ani cukr a k tomu jsou pečené v troubě, skoro si troufám říct, že jsou řešením pro ty z vás, kteří jste si zakázali sladkosti a slanosti, abyste se dostali v létě do plavek. Ehm, předpokládám, že je nebudete jíst po kilech... :D Představa, že jím klasický brambůrky nebo sušenky se mi fakt příčí, těmahle jsem se cpala jedna radost. Není nad to, když víte, co v nich je a že nejsou nezdavý :)

Ingredience: 230 g mandlové mouky, 1 vrchovatou lžička soli, 3 lžičky oblíbeného sušeného koření (rozmarýn, kmín, tymián...), 2 lžíce vody, 1 bílek, 1 lžička kokosového oleje, 1/4 lžičky rozpuštěného kokosového tuku, pečící papír.

Začneme klasicky - předehřejte si troubu na 180 °C a vyložte si plech pečícím papírem.

Vše suché (mouka, sůl, koření) smíchejte dohromady, v druhé misce naopak vše mokré (voda, bílek, olej a tuk). Pak už jen vmícháte mokrou směs do suchého a začnete hníst těsto. To bude docela mastné, ale bude se vám s ním dobře pracovat. Jakmile budete mít hotovo, těsto dejte na plát pečícího papíru, přes něj položte druhý a takto jej vyválejte válečkem do tenkéto plátu. Sundejte horní papír a pak si nejlíp poradíte kráječem na pizzu, ale stejně tak s klasickým nožem, až budete krájet těsto na malý čtverečky. Jak velký je na vás, klidně cca 4 x 4 cm. Každopádně není potřeba tyto čtverečky od sebe oddělovat, to až po upečení. Jen pak vezměte těsto i s pečícím papírem tak, jak je, položte jej na plech a dejte péct na cca 10 minut. Po tomto čase vypněte troubu, ale sušenky v ní nechte ještě dalších cca 10 minut "dojít". Celkově by vám množství těsta mělo vyjít na jeden větší plech. Co se pečení týká, záleží také na velikosti sušenek a tloušťce těsta, tak na to občas mrkněte :).

vše suché

vše suché

bílek a olivový olej

bílek a olivový olej

k tomu kokosový tuk a voda

k tomu kokosový tuk a voda

mokrou směs vmíchat do suché

mokrou směs vmíchat do suché

2. odstranit horní papír a zarovnat okraje

2. odstranit horní papír a zarovnat okraje

3. nakrájet na sušenky a neoddělovat

3. nakrájet na sušenky a neoddělovat

1. vyválet mezi pečícíma papírama

1. vyválet mezi pečícíma papírama

4. dát péct celý plát sušenek, oddělit po upečení

4. dát péct celý plát sušenek, oddělit po upečení

Posted on April 30, 2016 .