domací baklava

Na to, že bych zkusila upéct domácí baklavu, jsem pomýšlela už dlouho. Prostě to byla taková osobní výzva. Tento pekelně dobrej dezert hojně oblíbenej kupříkladu v Řecku, Turecku, či na Balkáně, mi prostě nedal spát. Potíž byla v tom, že sestává s teňunkých plátků těsta, který bych přirovnala tloušťkou k papíru, a to jsem věděla, že je teda to poslední, s čím by se mi chtělo dělat. Už vůbec ne jen tak, takže jako záminku jsem měla - až bude mít někdo narozeniny. Tak už! :) Těsto bych použila listový, ač se to nemá (leč může), což o to, ale nervy mám jenom jedny. Díky tomu jsem se ale dopátrala, že těsto na domácí baklavu se prodává! Seženete ho, pokud teda budete mít štěstí, pod názvem FILO těsto. Jedná se o balení, které sestává z mnoha tenkých plátků těsta. Koho by toto těsto zaujalo, ale neměl zrovna pomyšlení na sladký, zvesala ho může stejně tak použít třeba na nějaký rafinovaný slaný taštičky, koláče, knedlíčky, cokoli... Zkrátka byste z něj fakt měli něco zkusit. :) 

Jenže ono sehnat takový filo těsto nebyla zádná brnkačka. Osobně jsem ho koupila přes internet v toppotravinách, kde mi ho připravili k vyzvednutí do druhýho dne. Hm, a teď jim dělám reklamu, aniž bych mrkla. Jenže co na plat, prostě jsem ho tady sehnala a zkušenost mám s nima dobrou, nehledě na to, že těsto stejně tak doručí, nemusíte si ho vyzvedávat osobně. Pak byste ho taky měli sehnat v řeckých obchůdcích.

Připravte se ale na to, že domácí baklava je finančně a manuálně trošku náročnější... Těsto o cca 450 g vyjde na nějakých 250 Kč, k tomu půl kila ořechů, máslo, med a už teď v tom lítáte až po ušiška. Každopádně minimálně za experiment to stojí, protože dezert je to prostě famózní!!! A ač vyjde dráž, náležitě vám to vrátí - je to kalorická bomba! :D

Ingredience: 450 g těsta, 500 g ořechů (vlašských, nesolených pistácíí, mandlí...), 250 g másla, 100 g cukru, 170 g medu, šťáva z 1 citronu, 1 lžička skořice, 3/4 hrníčku vody, čistá utěrka na přikrytí těsta.

Pokud se Vám podařilo sehnat filo těsto, vytáhněte ho zabalené cca hodinu předem z lednice, ať má pokojovou teplotu. Jako první se pusťte do výroby sirupu, který je pro baklavu tak charakteristický. V malém kastrůlku smíchejte cukr, med, citronovou šťávu a cca 1/5 běžného hrníčku vody. Vím, že dávkování po hrníčkách nemáte rádi, ale teď si s tím hlavu nelamte, stejně možná ještě budete přilívat vodu. Tuto směs přiveďte za stálého míchání k varu, posléze zeslabte sporák na minimum a vařte po 4 minuty (míchejte naopak co nejméně). Takto uvařený sirup bude řidký, je to prostě sirup. Pokud se Vám nepozdává, klidně jej v průběhu vaření maličko dolijte vodou. A klid, je to JENOM sirup, žádná věda. :)

V druhém kroku dejte máslo do misky a rozpustěte ho v mikrovlnce, aby bylo tekuté, ne však vařící. Dejte jej bokem, zatímco si připravíte ořechovou směs. Jednoduše nasypte připravené ořechy do mixéru pod sekáček a párkrát promixněte. Jde o to, aby ořechy byly nasekány na hrubo, nikoli skoro na padrť. Zkrátka tak na hrubo, jak jen pak půjde tento dezert krájet. Nakonec jen smíchejte ořechy se lžičkou mleté skořice. Vážení, tohle taky ještě není žádná věda, takže opětovně klid, jestli jste se v úvodu vystrašili náročností receptu :D. Prostě jenom nasekáte ořechy, houk!

Hurá na těsto.... Tady přichází trocha přemýšlení. Těsto je dražší, takže by bylo fajn, kdybyste měli co nejmíň odřezku a pokud možno, spotřebovali ho do posledního drobečku. Pláty těsta budete totiž skládat na sebe, přičemž si můžete těsto nastříhat podle potřeby dle velikosti plechu - tak se to opravdu běžně dělá. Rozbalte ho tedy z krabice, nikoli z fólie, mrkněte, jak je velký a promyslete si, zda upečete dva plechy baklavy, čili těsto roztřihnete napůl, anebo na jeden velký plech s tím, že těsto jen malinko střihnete a ostříhané okraje holt vyskládáte jako některou z prostředních vrstev, protože tam se to ztratí. Jakmile máte promyšleno, nachystejte si čistou utěrku, rozbalte a rozložte těsto a dejte se do stříhání. Těsto ihned přikryjte utěrkou a mějte ho pod ní po celou dobu! Jak je tenké, velice rychle korá a staly by se Vám z něj takové tvrdé neflexibilní pláty. Tak, teď máte za sebou to nejkomplikovanější, předehřejte si troubu na 160 °C a můžete začít...

Nachystaný plech potřete rozpuštěným máslem s tím, že absolutně každou vrstvu těsto budete potírat máslem a úplně nejvíc tu poslední/horní, přičemž vrstvení je následující: 

7 - 10x těsto

1/3 ořechů

3x těsto

1/3 ořechů

3x těsto

1/3 ořechů

7x těsto.

Pokud v průběhu uvidíte, že Vám to takto nevychází, opět klid, prostě někde uberete/přidáte, nejlíp prostřed - spodní vrstva by měla být silnější, aby měl dezert dobrý podklad a horní zase, aby se krásně upeklo (nevrásnilo) a lépe se to pak krájelo. Jakmile máte hotovo, ještě syrový dezert nakrájejte. Abyste docílili správného řezu, tak nejdříve párkrát dle Vašeho uvážení na šířku a posléze na uhlopříčku, viz fota. Takto dejte dezert na cca 1 hod a 15 minut péct. Respektive, jakmile uvidíte, že balkava je zlatavě hnědá, přišel její čas. Po upečení ji teprve políváte sirupem! Jen si vzpomenu, jak horká baklava krásně křupala, když jsem ji polévala, hned bych zpucla tu, co mám zamrazenou. Ano, baklava je ideální na zamrazení. Když už se s ní děláte, tak ať je víc muziky. Jednak ji teda můžete zamrazit (šoupla jsem ji do mrazáku i s plechem), případně Vám vydrží v lednici týden až dva. Ač to pochybuju, do druhého dne bude beztak snězená, je boží!!!!

Tak držím palce, ať si taky tak božsky pochutnáte! :)))

filo těsto

filo těsto

ty plátky jsou fakt strašně tenký! :O

ty plátky jsou fakt strašně tenký! :O

vemte to normálně nůžkama...

vemte to normálně nůžkama...

mažte jako o život :)))

mažte jako o život :)))

hurá na sirup

hurá na sirup

ořechy nesolené, prosím!

ořechy nesolené, prosím!

nezapomeňte na skořici

nezapomeňte na skořici

přikrývat, hlavně přikrývat... Jo, já vím, že tohle je plína a ne utěrka... A co jako? :D

přikrývat, hlavně přikrývat... Jo, já vím, že tohle je plína a ne utěrka... A co jako? :D

mažte každou vrstvu těsta

mažte každou vrstvu těsta

1/3 ořechů

1/3 ořechů

nejsilněji potřete máslem poslední vrstvu

nejsilněji potřete máslem poslední vrstvu

připravte se na krájení

připravte se na krájení

nejprve na šířku

nejprve na šířku

pak na uhlopříčku

pak na uhlopříčku

a je to, jste baklava mástři! :)

a je to, jste baklava mástři! :)

těsně po upečení

těsně po upečení

a konečně ten kýžený sirup, mňam!

a konečně ten kýžený sirup, mňam!

Posted on August 17, 2016 .